Hlavní výhody zelené střechy
- až dvojnásobné prodloužení životnosti hydroizolace střech
- zvuková a tepelná izolace
- ochrana před poškozením střechy
- retence (zadržování) a následné využití srážkové vody
- filtrace vzduchu, snížení prašnosti a množství toxických částic
- regulace teplotních výkyvů během roku
- možnost založení plnohodnotné zahrady, terasy či parku
Podoba zelené střechy může být velice variabilní a vždy lze přizpůsobit aktuálním stavebním, cenovým i užitným požadavkům daného zákazníka.
Základní typy zelené střechy
Extenzivní zelené střechy: Díky nízké tloušťce vegetační vrstvy je možná realizace i na střechách s malou nosností. Vysazují se nenáročné druhy rostlin, které se příliš nerozrůstají a vyžadují minimální péči, zavlažování pak probíhá přirozenou cestou. Jsou ideální pro nepochozí střechy nebo uzavřené plochy. Výhodu je rovněž nižší pořizovací cena.
Intenzivní zelené střechy: Lze zakládat pouze na střechách s vysokou nosností. Využívají se zejména k rozšíření obytného prostoru, počítá se zde tedy s pohybem osob a aktivním využitím. Je možné zde pěstovat i náročnější druhy rostlin, keře a nízké stromy i vytvořit zahradu k pěstování některých plodin. Díky vysoké retenci vody je zavlažování možné i ve velmi suchém období, ale je nutné počítat i s umělým dodáváním vody a živin.
V České republice lze za určitých podmínek získat příspěvek na realizaci v rámci programu Nová zelená úsporám nebo od Ministerstva pro místní rozvoj. V případě zájmu o zhotovení zelené střechy Vám zprostředkujeme nejlepší možné řešení vzhledem k plánovanému využití i finančním možnostem a pomůžeme Vám se získáním dotací na Váš projekt.